koncert 1Po dlhšej koncertnej prestávke z dôvodu protipandemických opatrení sa v poslednú májovú nedeľu konal koncert duchovnej hudby Májové nocturno. Prebiehal v sakrálnom priestore Kostola povýšenia Svätého kríža v Ružomberku so začiatkom o 18.00 hodine. Vo sviatočnom podvečere sa diváci zjednotili v online priestore cez platformu ekostol.sk.

 

 

Koncert bol realizovaný v rámci riešenia projektu „Popularizácia novej slovenskej artificiálnej duchovnej hudby v akademickom prostredí“ podporeného Kultúrnou a edukačnou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Dramaturgia koncertu obsahovala skladby baroka a vyvrcholením bola tvorba súčasných slovenských hudobných skladateľov. K účastníkom koncertu patrili študenti a učitelia Katedry hudby PF KU v Ružomberku. Nedeľný umelecký čas sprevádzala Janka Bednáriková obohacujúcimi moderátorskými vstupmi.

 

koncert 1

 

koncert 2Koncert otvorilo barokové organové dielo Prelúdium a fúga C dur, BWV 545 od Johanna Sebastiana Bacha vo veľkolepej interpretácii Filipa Burgra. Salome Caban Buschbacherová naň nadviazala áriou How Beautiful are the Feet z oratória Mesiáš od Georga Friedricha Händla s hudobným sprievodom Stefky Palovičovej. Citlivým sopránovým podaním sa v jezuitskom kostole tiahli biblické slová mieru, ktoré je potrebné dávať do povedomia aj dnes: „Aké milé sú na vrchoch nohy posla, ktorý oznamuje pokoj“ (porov. Iz 52,7). Prvý blok koncertného podvečera uzavrela organová chorálová predohra Nun Komm der Heiden Heiland, BWV 659 od Johanna Sebastiana Bacha. Dôkazom pôsobivej hry Kristiána Mačáka bol vrúcny potlesk prítomných účinkujúcich.

Koncert pokračoval áriou Pieta signore v talianskom jazyku od Alessandra Stradellu. Spevácky ju interpretoval Jozef Mišenko za klavírneho sprievodu Stefky Palovičovej. Organovú chorálovú predohru Vater unser od Georga Böhma predniesol Filip Burgr.


Vyvrcholením Májového nocturna bola svetová premiéra cyklu žalmových kompozícií Psalmus súčasného skladateľa a pedagóga Ľuboša Bernátha. Kompozície sú utvorené pre sólový hlas a klavír čím interpretačne vzniká priestor pre vyniknutie žalmových textov, ako aj zosobnenie sa so žalmistovým prežívaním na rôzne podnety života. Cyklus Psalmus tvorí 5 skladieb: Afferte Domine, Anima nostra, Exultate justi in Domino, Dominus regit me, Domini est terra. Hudobnej interpretácie sa zhostili speváci: Kristína Magátová, Jozef Mišenko, Miroslava Mudičková, Martina Procházková a Peter Pekarčík s prvotriednou klavírnou korepetíciou Stefky Palovičovej. Ľuboš Bernáth usporiadal žalmy v cykle tak, aby vytvoril istú ideovú niť, texty z dôvodu univerzálnosti ponechal v latinčine. Novátorské harmonické postupy sa popretkávali s emocionálne bohatými, kvalitnými interpretáciami a chrámom sa nieslo nádherné spojenie novej slovenskej artificiálnej duchovnej hudby a histórie.

 

koncert 3


Do hlbín Premýšľajúceho človeka, Jarného večera, Sentimentálneho valčíka divákov vtiahla Laura Stopjaková vďaka farebnej klavírnej interpretácii. Toto dielo je súčasťou cyklu miniatúr pre klavír s názvom Moje detstvo skladateľa Ľuboša Bernátha. Podmanivým číslom bola aj jeho nová kompozičná tvorba – Ave verum. Spevácky ju interpretoval Jozef Mišenko s klavírnou spoluprácou Stefky Palovičovej.


koncert 4V dielach súčasných skladateľov sa pokračovalo a kompozície Ľuboša Bernátha vystriedal Žalm 104 pre hlas a pozitív súčasného slovenského skladateľa Víťazoslava Kubičku. Hlas Petra Pekarčíka podporený klavírnou korepetíciou Alžbety Popaďákovej dal žalmistovým slovám dôstojný, oslavný charakter Božej slávy a veleby. Koncertný repertoár uzatvorila organová skladba Fanfare waleského skladateľa Williama Mathiasa v podaní Kristiána Mačáka.

 

Dištančný čas priniesol mnohé úskalia spojené so zatvorenými bránami kultúrnych inštitúcií. Touto koncertnou hodinkou v srdciach divákov a poslucháčov neostal len umelecký zážitok, ale aj upriamenie mysle k vyšším hodnotám. Majstrovstvo hudobných skladateľov minulosti je veľkým bohatstvom, z ktorého potrebujeme čerpať aj dnes. Úspešnou svetovou premiérou cyklu žalmových kompozícií Psalmus sa táto potreba a inšpirácia len potvrdila. Nech nás chvíle podobné tejto pobádajú vzhliadať k pravým hodnotám, zastaviť sa a nechať sa sýtiť kultúrnym bohatstvom i v instantnej dobe.

 

Autor článku a fotografií: Lenka Bednárová

(Katedra hudby, PF KU v Ružomberku)

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Pedagogická fakulta

Hrabovská cesta 1

034 01 Ružomberok

multilanguage website 

ais2   email   stravovanie

 

isic preukazy   instagram   facebook

pk baner

pk baner

informacie o studiu

alumni klub ku banner

kalendar podujati 2019

elearning pfku

studentske zlavy pfku

propagacne video pfku

bulletin pfku

baner ccvpfku

studia scientifica

kto vie nech uci baner