t2.sk 015Od postavenia nového organu v jezuitskom kostole Povýšenia Svätého kríža v roku 2011 sa pravidelne v mysliach ružomberských pedagógov a študentov ozývala myšlienka založenia organového festivalu – série koncertov popredných slovenských a svetových organistov. Desať rokov od inštalácie organu sa táto myšlienka stala skutočnosťou, a to najmä vďaka americkému organistovi Davidovi di Fiore, pedagógovi na Katedre hudby PF KU v Ružomberku, ktorý sa stal zakladateľom a umeleckým riaditeľom festivalu. Prvý ročník Medzinárodného organového festivalu v Ružomberku, ktorý dostal názov ORGAN PLUS, ponúkol spojenie organu s ďalšími hudobnými nástrojmi. Dramaturgia festivalových koncertov prezrádzala, že pôjde o jedinečný auditívny zážitok.


Na otváracom koncerte festivalu sa v nedeľu 4. júla 2021 predstavili domáci (ružomberskému publiku dôverne známi) interpreti – Zuzana Zahradníková na organe a Rastislav Adamko na husliach. Koncertný program pozostával najmä z diel svetoznámych a stáročiami overených skladateľov (Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Benedetto Marcello, Felix Mendelssohn Bartholdy), no zazneli aj diela súčasných tvorcov (Jazzová suita Johannesa Matthiasa Michela či sugestívna Poéma melancholica slovenského skladateľa Ľuboša Bernátha).

Aj v nedeľu 11. júla bolo v jezuitskom kostole mimoriadne „organovo“. Počas druhého festivalového koncertu sa k veľkému organu, ktorému na chóre kraľoval sám riaditeľ festivalu David di Fiore, pridal malý prenosný historický pozitív, ktorý z prednej časti kostola rozozvučal Matúš Kucbel, titulárny organista v Španej Doline. Program koncertu bol mimoriadne pestrý. Na historickom organe zazneli predovšetkým barokové kompozície rozličnej proveniencie (Antonio Martin y Coll, Heinrich Bach, Georg Friedrich Händel, Samuel Marckfelner), z ktorých nám geograficky najbližšie boli diela českých kantorov a skladateľov Jakuba Valeriána Pausa, Jiří Ignáca Lineka či uršulínky Marie Stanislawy von Seidl. Na veľkom organe zaznela Tanečná suita z anonymnej zbierky zo 16. storočia, Modálne prelúdium Stanislava Šurina, ďalej diela Zsolta Gardonyiho, Noela Rawsthornea či Charlesa Ivesa. Mimoriadny akustický (a podľa reakcie poslucháčov aj emotívny) efekt však David di Fiore dosiahol interpretáciou skladby Michela Correttea Grand Jeu s búrkovými efektmi. Tento koncert bol zároveň venovaný pamiatke cirkevného hudobníka a dirigenta Leopolda Šidu. Pri príležitosti jeho nedožitých 90. narodenín, ktoré si v roku 2021 pripomíname, bola vydaná aj krátka brožúra, v ktorej si na osobnosť a dielo tohto ružomberského pedagóga a organistu spomínajú jeho žiaci, priatelia a nasledovníci.

 

Posledný festivalový koncert sa uskutočnil v nedeľu 18. júla a ružomberskému auditóriu sa tentoraz predstavilo mimoriadne zohrané duo interpretov, ktoré spolupracuje už niekoľko rokov. Na organe hral slovenský skladateľ a organista Stanislav Šurin a panovej flaute vdychoval tóny vynikajúci Helmut Hauskeller z Nemecka. Ich koncertný program predstavoval opäť kombináciu overených (Michael Praetorius, J. S. Bach, Louis Vierne) aj novších kompozícií (Marco Enrico Bossi, Malte Rühmann, Peter Heeren, S. Šurin). Zaujímavým počinom bolo spojenie piatich rôznych diel pochádzajúcich od piatich rôznych skladateľov do jednej kompozície s názvom Európska baroková suita. Záver koncertu patril pestrým skladbám cudzokrajnej ľudovej hudby Írska, Rumunska, Čile a Kuby.

 

Aký bol teda organový festival v Ružomberku? Premiérový a pestrý. Ponúkol diela legendárnych aj menej známych skladateľov; lyrické, meditatívne aj rytmické či priam „hromové“ kompozície; a predovšetkým dal možnosť vyniknúť mnohofarebnosti organových registrov, a to aj v kombinácii s husľami či panovou flautou. Myslím, že pozitívne reakcie publika sú jasným odkazom i záväzkom, aby sme sa pri zvuku organových píšťal stretli aj o rok!

 

Autor: Jozef HORVÁT
Katedra hudby PF KU v Ružomberku

Foto: Anton Kulan

máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Katolícka univerzita

v Ružomberku

Pedagogická fakulta

Hrabovská cesta 1

034 01 Ružomberok

multilanguage website 

ais2   email   stravovanie

 

isic preukazy   instagram   facebook

pk baner

pk baner

informacie o studiu

alumni klub ku banner

kalendar podujati 2019

elearning pfku

studentske zlavy pfku

propagacne video pfku

bulletin pfku

baner ccvpfku

studia scientifica

kto vie nech uci baner