V roku 2019 bola prijatá nová legislatívna úprava agendy evidencie publikačnej/umeleckej činnosti (EPCA/EUCA). Najzásadnejšou zmenou je nová kategorizácia publikačných/umeleckých výstupov. Tieto zmeny vstúpia do platnosti v roku 2022.

 

Od roku 2022 bude základným dokumentom pre EPCA/EUCA Vyhláška č. 397/2020 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR z 5. decembra 2020 o centrálnom registri evidencie publikačnej činnosti a centrálnom registri evidencie umeleckej činnosti. Na podmienky KU v Ružomberku bude tento dokument rozpracovaný v rámci zmeny aktuálne platnej smernice č. 8/2016 . Smernica bude publikovaná v primeranom časovom predstihu.

 

Prehľad o zmenách (nová kategorizácia) v podobe porovnaní s aktuálne platnou kategorizáciou výstupov bol spracovaný v podobe dokumentu vhodného na stiahnutie.

 

Aplikácia zmien na úrovni metodických pokynov v rámci SR je v podobe schváleného materiálu publikovaná na stránkach Metodické pokyny Centra vedecko-technických informácií SR.

 

Aj napriek pandémii, ktorá postihla svet, umenie nepozná hranice. V priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku bude od 7. do 30. júna sprístupnená výstava popredného indického fotografa, filmového producenta a historika umenia Benoya K. Behla pod názvom Kresťanstvo v Indii/ Christianity in India.

 

india vystava foto 2

 

Séria fotografií z centra kresťanstva v oblasti Goa (južná India), kde pôsobil najväčší kresťanský misionár sv. František Xaverský zo Spoločnosti Ježišovej, približuje málo známu históriu kresťanstva v Indii a pomáha zblížiť oba civilizačné okruhy – kresťanský a hinduistický.

 

Farebné fotografie prinášajú množstvo pozoruhodných detailov. Kresťanské výjavy z Európy v rukách indických majstrov často prechádzali premenou, ktorou chceli umelci priblížiť kresťanské náboženstvo domácim (napr. anjel nosí náušnice v tvare orieškov kešu, svätci nadobúdajú rytmický pôvab v tvare krivky “S”, aký možno vidieť na obrazoch indických božstiev.) Súčasťou výstavy je aj krátky komentovaný dokumentárny film pod názvom „V šľapajach svätcov“.

 

Výstava sa nachádza na červenom podlaží UK KU v Ružomberku, Hrabovská cesta 1A. Je prístupná pre individuálnu prehliadku pondelok až piatok od 10.00 hod. do 15.00 hod. Vstupné sa neplatí. Podmienkou je dodržiavanie všetkých platných protipandemických opatrení R-O-R.

 

Autor fotografií Benoy K. Behl prináša cez objektív fotoaparátu pohľad na sakrálne pamiatky, udalosti, interiéry a exteriéry kostolov, akými sú napr. Bazilika sv. Tomášav Chennai  (patrí medzi tri výnimočné baziliky na svete postavené na pozostatkoch apoštolov), Kostol sv. Františka z Assisi, stojaci na hlavnom námestí Starej Goa.

 

V 16. storočí bola Goa kľúčovým centrom portugalského náboženského a politického impéria, ktoré sa rozprestieralo od brehov Afriky až k Číne a Japonsku. Medzi lovcami perál žilo 20-tisíc kresťanov, ktorých učil Sv. František Xaverský (zomrel 3. decembra 1552). Jeho telesné pozostatky, dodnes zázračne nedotknuté, sú uložené v miestnej Bazilike Jezuliatka.

 

Spoluorganizátori:

OZ Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva

Univerzitná knižnica Katolíckej Univerzity v Ružomberku

Indické veľvyslanectvo v Bratislave

Fórum náboženstiev sveta Slovensko

 

jún 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

banner web itlib

centrum spirituality

cetart button web

fond uk ku

gentes

logo spyt kniz

osservatore romano

scientia logobanner 2 percenta