BRATISLAVA 7. júla (SITA) - Sedemdesiat školákov z celého Slovenska od ôsmich do 14 rokov hostí až do konca týždňa Detská univerzita na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU). Tohtoročnou témou je Cesta za nšimi tradíciami. Organizátori pripravili pre účastníkov bohatý program simulujúci skutočný život na univerzite. Jeho súčasťou sú prednášky, cvičenia, za absolvovanie ktorých zbierajú školáci kredity do indexov, informovala koordinátorka Detskej univerzity KU Janka Majherová.

Školáci sa oboznámia so 17 tematickými okruhmi ako napríklad Tradičný Liptov, Jánošíkove tajomstvá, Prvá pomoc, viem čo robiť?, Poskladajme si noviny, Pútnici z východu, Geografia cez počítače či Cesta okolo sveta za 80 minút. Dozvedia sa množstvo užitočných informácií z geografie, fyziky, sociológie, biológie, žurnalistiky, informatiky, z náboženskej a výtvarnej výchovy. Okrem povinností v posluchárňach sú súčasťou detskej univerzity v Ružomberku aj voľnočasové aktivity v okolí Ružomberka, napríklad výlet do svetoznámej horskej osady Vlkolínec. „Tento rok pribudli viaceré novinky. Deti budú napríklad v spolupráci s doktorandmi z katedry žurnalistiky tvoriť vlastné noviny či televízne správy,“ podotkla Majherová. Všetky informácie podľa nej sprostredkúvajú vysokoškolskí pedagógovia hravou formou atraktívnou pre deti. Program zavŕši v piatok detská konferencia, kde budú účastníci univerzity prezentovať svoje vedomosti a zručnosti, ktoré nadobudli. Nasledovať bude slávnostná promócia, kde si za zvuku fanfár a stredovekej študentskej hymny Gaudeamus igitur prevezmú absolventské diplomy.

Záujem detí o DU KU každým rokom rastie. Viacerí účastníci absolvovali všetky predošlé tri ročníky. Doteraz ukončilo detskú univerzitu približne 170 absolventov. Od roku 2008 DU organizuje Pedagogická fakulta KU, v aktuálnom ročníku pri jej príprave spolupracuje aj Filozofická fakulta a Fakulta zdravotníctva KU. Program zabezpečuje osem vysokoškolských pedagógov a 30 dobrovoľných pomocníkov, súčasných poslucháčov učiteľstva a doktorandov.

(SITA, 7. 7. 2011)

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU