Cesta za našimi tradíciami je hlavnou témou tohoročnej Detskej univerzity (DU), ktorá sa od 4. do 8. júla koná na Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU). Zúčastňuje sa jej 70 školákov vo veku od 8 do 14 rokov z celého Slovenska. Organizátori pre nich pripravili bohatý program simulujúci skutočný život na univerzite. Jeho súčasťou sú prednášky, cvičenia, za absolvovanie ktorých zbierajú školáci kredity do indexov, informovala o tom koordinátorka DU KU Janka Majherová.

V 17 tematických okruhoch so zaujímavými názvami, napríklad Tradičný Liptov, Jánošíkove tajomstvá, Prvá pomoc, viem čo robiť?, Poskladajme si noviny, Pútnici z východu, Geografia cez počítače, Cesta okolo sveta za 80 minút, sa účastníci detskej univerzity dozvedia množstvo užitočných informácií z geografie, fyziky, sociológie, biológie, žurnalistiky, informatiky, z náboženskej a výtvarnej výchovy. Okrem povinností v posluchárňach absolvovali malí vysokoškoláci aj voľnočasové aktivity v okolí Ružomberka. Vybrali sa na výlet do svetoznámej horskej osady Vlkolínec, kde sa zoznámili s ľudovými remeselníkmi, ktorí im predviedli svoje zručnosti. „Tento rok pribudli viaceré novinky, ktoré obohatili náš program. Deti budú napríklad v spolupráci s doktorandmi z katedry žurnalistiky tvoriť vlastné noviny či televízne správy,“ podotkla Janka Majherová. Všetky informácie podľa nej sprostredkúvajú vysokoškolskí pedagógovia hravou formou atraktívnou pre deti. Bohatý program zavŕši v piatok 8. júla detská konferencia, kde budú účastníci univerzity prezentovať svoje vedomosti a zručnosti, ktoré nadobudli. Po nej bude nasledovať slávnostná promócia, kde si za zvuku fanfár a stredovekej študentskej hymny Gaudeamus igutur prevezmú absolventské diplomy.

DU KU zaznamenáva každý rok rastúci záujem detí, dôkazom sú aj niekoľkí účastníci, ktorí absolvovali aj jej predošlé tri ročníky. Doteraz ju ukončilo približne 170 absolventov. Od roku 2008 DU organizuje Pedagogická fakulta KU, v aktuálnom ročníku na jej priebehu spolupracuje aj Filozofická fakulta a Fakulta zdravotníctva KU. Program zabezpečuje osem vysokoškolských pedagógov a 30 dobrovoľných pomocníkov, súčasných poslucháčov učiteľstva a doktorandov. Partnermi podujatia sú Mesto Ružomberok, spoločnosť Lamitec a Vydavateľstvo Michala Vaška z Prešova.

Viac informácii o DU KU nájdete na stránke http://du.ku.sk.

TK KBS informoval Vladimír Buzna, hovorca KU

 

(TK KBS, 7. 7. 2011)

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU