čo znamená byť mužom evanjeliaČo dnes znamená byť mužom evanjelia? A ako nám v tom môže pomôcť tesár, ktorý žil 2000 rokov pred nami kdesi na území dnešného Izraela? Kniha Jozef 2.1 je mozaikou odpovedí práve na tieto otázky.

 

Medzi jej autormi nájdete biskupov, lídrov spoločenstiev, akademikov, kňazov aj laikov, otcov rodín i tých, ktorí zasvätili svoj život Bohu a slúžia druhým v celibáte. Úvahy, ktoré sú prezentované ako zamyslenia nad zvolaniami Litánií k sv. Jozefovi. Jej autori veria, že kniha pomôže mužom aktualizovať ich mužskosť a ženám lepšie pochopiť mužskú dušu. Prečítať ju však nemá zmysel, ak koniec čítania nebude začiatkom akcie a osobnej premeny. Okrem mnohých vzácnych ľudí majú knihu na svedomí najmä dvaja ľudia, editori Pavol Hrabovecký a František Bartek, ktorým sme položili niekoľko otázok týkajúcich sa knihy.

Čo bolo motiváciou, prvotnou myšlienkou pre vytvorenie tejto knihy?

 

František Bartek: „Neviem povedať jeden moment. Na pozadí je viac vecí. Jednak túžba stále lepšie chápať a žiť, čo to znamená byť dobrým mužom. Potom túžba spájať a ukázať, že rozdielne akcenty a názory medzi kresťanmi na Slovensku nemusia viesť vždy k rozbrojom, ale môžu byť obohacujúce. Ďalším impulzom bola nahromadená energia počas lockdownu a určite tiež vyhlásenie roku sv. Jozefa pápežom Františkom. To všetko sa v nejakom momente spojilo a vznikol nápad s knihou. Keď sme nad tým začali rozmýšľať, uvedomili sme si, že taký projekt si bude vyžadovať množstvo času a energie a boli sme naklonení urobiť iba sériu článkov na niektorom z webových portálov. Ako jedného z prvých autorov sme oslovili otca Pavla Hraboveckého, ktorý povedal, že to musíme vydať. To som vnímal ako Božiu prozreteľnosť a rozhodli sme sa do toho spoločne ísť“.

 

Pavol Hrabovecký: „Chlapci z Catholic Gentlemen’s Club ma oslovili ako autora jedného zo zamyslení. Nápad napísať v katolíckom prostredí niečo výlučne pre mužov mi prišiel osviežujúci a potrebný, preto som im navrhol myšlienku vydať všetky zamyslenia ako knižnú publikáciu. Po vzájomnom súhlase sme sa napokon dohodli s vydavateľstvom Postoj Media a kniha je krásnym výsledkom spolupráce viacerých ľudí i spoločenstiev“.

 

Čo znamená označenie 2.1?

 

Pavol Hrabovecký: „Je to voľba spoločenstva katolíckych džentlmenov, ktorí v duchu moderného jazyka softvérových update-ov použili čosi obdobné aj na ideál sv. Jozefa pre 21. storočie. Tak sa ukazuje spätosť s „pôvodným“ Jozefom 1.0, ale tiež posunutie jeho darov do modernejšieho šatu“.

 

František Bartek: „Žijeme v 21. storočí, ktoré by sme mohli označiť aj ako digitálne storočie. Naše štúdium, práca a dnes z veľkej časti aj vzťahy s druhými sa uskutočňujú prostredníctvom počítača, mobilu, a internetu, cez rôzne programy a aplikácie. Všetky tieto zariadenia a ich softvér potrebuje stále nové aktualizácie, ktoré sa označujú sériovým číslom vyjadrujúcim ich novú verziu. Aj my potrebujeme pravidelný update. Naše telo, náš intelekt aj naša duša potrebujú rekreáciu, tréning a inšpiráciu. Naša kniha chce byť pomôckou na tejto ceste. Je pozvaním aktualizovať lepšiu verziu seba samého prostredníctvom čítania, rozmýšľania, modlitby a akcie“.

 

Kto sa podieľal na jej tvorbe a ako dlho trvalo zloženie obsahu publikácie?

 

Pavol Hrabovecký: „Príprava trvala niekoľko mesiacov. V prvej fáze oslovenie autorov a spísanie zamyslení. V ďalšej fáze išlo o klasické vydavateľské záležitosti ako sú grafika, korekcie, no najmä vzájomná a ústretová dohoda s vydavateľstvom. Napokon sa rozbehla propagačná kampaň, ktorá mala osloviť čím viac mužských čitateľov“.

 

František Bartek: „V prvom rade je to 26 autorov jednotlivých zamyslení. Editormi sme ja a otec Pavol Hrabovecký, prodekan Teologickej fakulty v Košiciach (KU v Ružomberku). Veľkú časť práce odviedli aj ďalší mladí muži z nášho klubu a samozrejme vydavateľstvo Konzervatívneho denníka Postoj, ktoré sa do toho rozhodlo ísť spolu s nami. Okrem nich šikovné grafičky, korektorky a ďalší ľudia. Od prvej myšlienky na knihu k tomu, že sme držali v rukách výtlačok neprešlo ani pol roka. Na to koľko do toho bolo zapojených ľudí a že to bola naša prvá kniha to považujem za malý zázrak. Mám pocit, že s manažmentom pomáhal svätý Jozef“.

 

Časť knihy je dostupná online. Ako sa dostanem k celej knihe?

 

Pavol Hrabovecký: „Pravdaže zakúpením fyzickej kópie knihy. Kniha je určená na modlitbu, rozjímanie nad litániami k sv. Jozefovi, preto jej cieľom nie je byť len digitálnym zahlcovačom priestoru, ale kvalitným sprievodcom pre Rok sv. Jozefa. Spoločenstvá sa majú modliť a hľadať cestu, ako aktívne realizovať to, čo nám všetkým sv. Jozef predostiera. Kniha sa teda dá zakúpiť na stránke vydavateľa, ale aj na mnohých ďalších knižných portáloch“.

 

Môžeme očakávať v budúcnosti aj Jozef 2.2?

 

František Bartek: „Máme nejaké ďalšie nápady... Ale podstatné teraz je, aby Jozef 2.1 pomohol k lepšej verzii mnohých chalanov a mužov na Slovensku a uvidíme, ktoré dvere nám nebeský Otec otvorí a ktoré zavrie v najbližšom období. Nenechávame to na náhodu, ale necháme sa prekvapiť“.

 

bartek hrabovecky

 

Pavol Hrabovecký pôsobí od roku 2009 ako kňaz Košickej arcidiecézy. Po postgraduálnych štúdiách teológie na The Catholic University of America vo Washingtone a na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského v Ríme sa vrátil do Košíc. V súčasnosti vyučuje fundamentálnu teológiu a je prodekanom pre výchovu a vzdelávanie na TF KU. Je bývalým šéfredaktorom časopisu Verbum - časopis pre kresťanskú kultúru. Venuje sa apologetike a prepájaniu literatúry a teológie (napr. u autorov G.K. Chestertona, C.S. Lewisa, J.R.R. Tolkiena).

 

František Bartek je jeden zo zakladajúcich členov CGC (Catholic Gentlemens Club). Študoval filozofiu na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Je absolventom Kolégia Antona Neuwirtha a členom Spoločenstva Ladislava Hanusa, kde dva roky pôsobil aj pracovne. V súčasnosti pracuje v NR SR ako poslanecký asistent. Zaujímajú ho najmä otázky kultúry, etiky a politiky.

 

Autori: Jozef Bagin, Jozef Brodňanský, František Trstenský, Juraj Pigula, Jozef Luscoň, Juraj Šúst, Ján Balážia, Juraj Sedláček, Július Slovák, Maroš Čaučík, Martin Borkovský, Ján Buc, Eduard Filo, Braňo Kožuch, Martin Luterán, František Mikloško, Peter Timko, Pavol Hrabovecký, Richard Vašečka, Juraj Vittek, Jozef Mikloško, Dárius Hatok, Marek Vácha, Cyril Vasiľ, Mário Tomášik, Jozef Haľko

jún 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU