fku 5718V stredu 19. mája 2021 sa na Katolíckej univerzite v Ružomberku uskutočnilo slávnostné ukončenie akademického roka 2020/2021 Te Deum spojené so slávnostným zasadnutím Kolégia rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku na ktorom boli odovzdávané ocenenia udelené pri príležitosti 20. výročia založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku v roku 2020.

 

Program začal o 10:00 hod. ďakovnou sv. omšou v Univerzitnom kostole sv. Rodiny v Rybárpoli. Hlavným celebrantom bol J. E. Mons. Ján Kuboš, spišský diecézny administrátor, ktorý sa vo svojej kázni zameral na fenomén „pravdy“ a potrebu jej neustáleho hľadania, najmä v dnešnej dobe. Po jej skončení prebehlo o 11:30 hod. odovzdávanie ocenení udelených pri príležitosti 20. výročia založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku v roku 2020.

 

 

fku 5751

 

Ako sa vyjadril rektor univerzity Jaroslav Demko vo svojom úvodnom príhovore: „Je to nesmierny dar, že tu existuje Katolícka univerzita v Ružomberku. Nebolo ľahké ju vybudovať, nie je ľahké zabezpečiť jej existenciu, ale je dôležité, že ju máme ako najvyššiu katolícku vzdelávaciu inštitúciu. Je to mladá a perspektívna univerzita a vidím, že máme obrovský potenciál a priestor na rozvoj, takže nám neostáva nič iné, len ho využiť.“

 

fku 5877

 

Vzhľadom na pretrvávajúci nepriaznivý stav pandemickej situácie sa rozhodla Katolícka univerzita v Ružomberku udeľovať  ocenenia osobnostiam cirkevného aj svetského života a inštitúciám po jednotlivých etapách resp. pri osobnom stretnutí s ocenenými. Ocenenie zlatou medailou Katolícka univerzita v Ružomberku udelila piatim osobnostiam. Sú to:

  • Em. Giuseppe kardinál Versaldi z Kongregácie pre katolícku výchovu – Ministerstva školstva vo Vatikáne;
  • Em. Stanislav Ján kardinál Dziwisz, emeritný arcibiskup – metropolita krakovský;
  • Em. Zenon kardinál Grocholewský, Dr. h. c. KU, emeritný prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu;
  • A. James McAdams profesor medzinárodných záležitostí na University of Notre Dame (USA, štát Indiana) a
  • Ing. Milan Fiľo, PhDr., predseda predstavenstva spoločnosti ECO-INVESTMENT, a.s..

 

mcadama a caro

A. James McAdams profesor medzinárodných záležitostí na University of Notre Dame

 

Zlatá medaila Katolíckej univerzity v Ružomberku bola odovzdaná prítomnému doktorovi honoris causa Katolíckej univerzity v Ružomberku Ing. Milanovi  Fiľovi, PhD.

 

fku 5771

 

Milan Fiľo uviedol vo svojej ďakovnej reči: „Je mi nesmiernou cťou byť v tento slávnostný deň na pôde Katolíckej univerzity v Ružomberku a prevziať z rúk pána rektora mimoriadne ocenenie. Som zaň hlboko vďačný celému kolégiu. Príbeh Katolíckej univerzity sa začal písať dlho pred jej oficiálnym otvorením. Všetci, ktorí si na to pamätajú mi určite dajú za pravdu, že jej zrodenie v Ružomberku nebolo jednoduché. Vďaka patrí najmä otcom biskupom Mons. Balážovi, Mons. Tondrovi a Mons. Sečkovi, ktorí sa zaslúžili o jej vznik a podporovali ju svojimi modlitbami, radami a usmerneniami. Jej úspešný príbeh je však dielom aj mnohých ďalších: rektorov, pedagógov, podporovateľov a samozrejme aj študentov.“

 

fku 5733

 

Katolícka univerzita v Ružomberku udelila celkovo 53 ocenení pamätnou medailou pre osobnosti a 33 ocenení pamätnou medailou pre inštitúcie. Ocenenie pamätnou medailou KU udelila domácim a zahraničným osobnostiam a inštitúciám, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o vznik a rozvoj Katolíckej univerzity v Ružomberku a jej predchodcov, vznik a rozvoj fakúlt Katolíckej univerzity ako aj o budovanie prostredia na rozvoj katolíckeho vysokého školstva. Pamätnú medailu univerzita udeľuje významným osobnostiam z duchovného, akademického, politického života a verejnej správy. Medzi navrhovanými osobnosťami na ocenenie pamätnou medailou sú všetci doterajší veľkí kancelári KU, rektori KU, prví dekani fakúlt a ďalšie významné domáce a zahraničné osobnosti. Pamätná medaila KU bola udelená nasledujúcim organizáciám a inštitúciám: Medzinárodnej federácii katolíckych univerzít, Európskej federácii katolíckych univerzít, KBS ako zriaďovateľovi KU, ôsmim domácim a šestnástim zahraničným univerzitám a vysokým školách a šiestim ďalším inštitúciám z verejnej správy a súkromného sektora.

 

fku 5894

máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU