race to zeroBritské veľvyslanectvo na Slovensku zorganizovalo v Kongresovom centre na zámku v Smoleniciach dňa 19. mája 2021 podujatie s názvom Race to Zero (Preteky k nule). Podujatie je súčasťou globálnej kampane, ktorá je zameraná na podporu zdravej a odolnej obnovy s nulovými emisiami uhlíka.

 

Aktuálne (k 24. 5. 2021) je do kampane zapojených 708 miest, 24 regiónov, 2360 firiem, 163 globálnych investorov a 624 vysokých škôl. Cieľom podujatia bolo pozvať slovenské vysoké školy k podpisu Globálneho klimatického listu. Na podujatí Race to Zero v Smoleniciach sa zúčastnili významné zahraničné a domáce osobnosti, ktoré poskytli účastníkom zo slovenských vysokých škôl relevantné informácie ku kampani Race to Zero.

 

Podujatie otvoril J. E. Nigel Baker, veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku. Privítal všetkých prítomných a zdôraznil, že kampaň Race to Zero predstavuje najväčšiu globálnu alianciu, ktorá sa zaviazala dosiahnuť čisté nulové emisie uhlíka najneskôr do roku 2050. Zdôraznil, že rok 2021 je pre ďalšie kroky v oblasti zmeny klímy zásadný. Na jeseň 2021 bude Spojené kráľovstvo hostiteľskou krajinou globálnej konferencie o klimatickej zmene (COP26), ktorá sa uskutoční v Glasgowe. Aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo práve Britské veľvyslanectvo prináša na Slovensko kampaň Race to Zero. Počas celého roka 2021 plánuje Britské veľvyslanectvo na Slovensku organizovať sériu podporných podujatí, ktorými chce motivovať slovenské organizácie prihlásiť sa k tejto kampani.

 

baker

Veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska J. E. Nigel Baker (v strede) privítal účastníkov podujatia Race to Zero na nádvorí Smolenického zámku. (foto: Mária Kozová)

 

S ďalšími príhovormi vystúpili predseda SAV Pavol Šajgalík a britská ministerka pre Európu pani Wendy Morton. V úvodnej prednáške minister životného prostredia Ján Budaj privítal výzvu Race to Zero. Zdôraznil svoje presvedčenie, že mladí ľudia podporujú zmenu a aktívne sa zaujímajú o adaptačné opatrenia na zmenu klímy. Uviedol, že Slovensko pripravuje historicky prvý zákon o zmene klímy a aktualizáciu nízkouhlíkovej stratégie a potvrdil, že jeho ministerstvo považuje za dôležité upevniť spoluprácu s vysokoškolskými inštitúciami.

 

wendy

V úvodnej časti podujatia vystúpili s príspevkami (sprava) britská ministerka pre Európu pani Wendy Morton, veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku J. E. Nigel Baker, predseda SAV Pavol Šajgalík a minister životného prostredia Ján Budaj.

 

Prednášatelia zo zahraničia Carine Mütschele z Programu OSN pre životné prostredie, profesor James Longhurst, asistent vicekancelára pre životné prostredie a udržateľnosť z University of the West England (Bristol) a Tomáš Zima, rektor Karlovej univerzity v Prahe, poskytli účastníkom podujatia podrobné informácie o globálnej kampani Race to Zero. Zdôraznili tiež význam budovania „zelených“ („udržateľných“) vysokých škôl. Predstavili postup, ako sa ku kampani Race to Zero pridať, k akým podmienkam je potrebné sa v prihláške zaviazať, čo táto účasť zahŕňa a aké sú jej výhody. Uviedli tiež príklady aktivít a opatrení týkajúce sa zmeny klímy v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a riadenia na univerzitách a ďalších vysokých školách. Zdôraznili, že udržateľnosť sa musí stať prirodzenou súčasťou kultúry a filozofie na všetkých vysokých školách.

 

budaj morton

Privítanie britskej ministerky pre Európu pani Wendy Morton na Smolenickom zámku. V strede je veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku J. E. Nigel Baker, vľavo minister životného prostredia Ján Budaj.

 

V ďalšom bloku vystúpili s prednáškami Ľudovít Paulis, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Katarína Belobradová, generálna riaditeľka sekcie environmentálnej politiky, EÚ a medzinárodných vzťahov Ministerstva životného prostredia SR. Predstavili príležitosti, ktoré ponúka Plán obnovy a odolnosti Slovenska na získanie a realizovanie projektov podporujúcich uhlíkovú neutralitu. V krátkom vstupe dvaja zástupcovia študentov zo slovenských vysokých škôl vyzvali rektorov, aby sa pripojili ku kampani Race to Zero. Podujatie uzavrel svojou prednáškou Norbert Kurilla, poradca prezidentky SR Zuzany Čaputovej pre životné prostredie, energetiku, zmenu klímy a podnikateľské prostredie. Uviedol príklady environmentálnych opatrení, ktoré sa realizujú v prezidentskom paláci, a informoval o záväzku Kancelárie prezidentky SR byť prvou uhlíkovo neutrálnou verejnou inštitúciou na Slovensku do roku 2030.

 

V záverečnej diskusii zástupcovia vysokých škôl na Slovensku vyjadrili záujem realizovať opatrenia podporujúce uhlíkovú neutralitu a pripojiť sa ku kampani Race to Zero. Už dnes viaceré slovenské vysoké školy zavádzajú do vzdelávania, vedy, výskumu a riadenia opatrenia smerujúce k budovaniu „zelených“ vysokých škôl. Zároveň však uviedli, že komplexné naplnenie požiadaviek kampane Race to Zero, aby sa stali vysoké školy neutrálnymi inštitúciami v časovom horizonte do roku 2050, si vyžiada osobitné finančné prostriedky.

 

Mária Kozová

máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU