Prečo je univerzita "katolícka"? Čo to znamená?

Katolícka univerzita v Ružomberku je verejná vysoká škola, ale s konfesijným charakterom. To znamená, že sa riadi akademickými zvyklosťami, zákonom o vysokých školách a inými predpismi, no súčasne chce formovať srdce a myseľ v katolíckom duchu, teda v pravde, jednote a láske. 

 

Môžu aj nekatolíci študovať na "katolíckej" univerzite?

Samozrejme. Sme otvorení všetkým záujemcom o štúdium, bez ohľadu na ich vierovyznanie.  

 

Aký študijný odbor si mám vybrať? 

Je dôležité zhodnotiť svoje schopnosti a možnosti. Aký je môj talent? Ako ho najlepšie uplatniť? Ako mi štúdium pomôže v rozvíjaní môjho talentu? Vyberte si podľa seba - môžete si nechať poradiť od rodičov a priateľov, ale konečný výber nech je na vás. Štúdium sa nevyberá podľa toho, či na daný odbor a školu idú aj vaši priatelia - to môžete v budúcnosti oľutovať. Univerzitné štúdium by vás malo napĺňať a mali by to byť roky vášho osobného a intelektuálneho rozvoja. Ale nie roky, ktoré len preplávate a ľutujete každý deň, ktorý strávite na škole. 

 

Kto má nárok na ubytovanie? 

Usilujeme sa poskytnúť ubytovanie všetkým záujemcom, predovšetkým tým, ktorí prichádzajú zo vzdialených miest. Vzhľadom na súčasné kapacity našich zariadení ubytovanie zabezpečujeme predovšetkým študentom prvého ročníka. 

 

Aké je uplatnenie absolventov KU? 

Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) počas svojej existencie vychovala na svojich štyroch fakultách viac ako 25 000 absolventov bakalárskych, magisterských a doktorandských študijných programov. Patríme medzi univerzity, ktoré majú najmenej nezamestnaných absolventov. 

 

Opäť študovať KU by sa rozhodlo 63 % jej absolventov. V indexe spokojnosti dosiahla univerzita hodnotenie 62,9, najlepšie študenti hodnotia pravidelnosť a presnosť príchodov učiteľov na prednášky a semináre a dodržiavanie konzultačných hodín, vyššia miera spokojnosti je medzi absolventmi aj s informačnou hodnotou prednášok a seminárov. 

Spokojnosť absolventov Katolíckej univerzity v Ružomberku s výberom študijného odboru je nad celoslovenským priemerom (80,9 %). Vedomosti, ktoré absolventi počas štúdia získali, hodnotí vo vzťahu k uplatneniu na trhu práce ako príliš teoretické 57,2 % absolventov, naopak, 32,9 % si myslí, že príprava do praxe bola na univerzite vyvážená.

 

Poskytuje univerzita aj služby ZŤP študentom? 

Áno, a to prostredníctvom Poradenského centra, ktoré zabezpečuje poradenstvo a podporu uchádzačom a študentom so špecifickými potrebami v závislosti od individuálnych potrieb konkrétnej osoby a od typu jej zdravotného či iného znevýhodnenia. Medzi podporné služby napríklad patrí: zabezpečenie možnosti využívania dostupných špecifických vzdelávacích prostriedkov, individuálnych vzdelávacích prístupov, určenie osobitných podmienok na vykonávanie študijných povinností. Podporný program je pre študentov zabezpečený počas celej dĺžky štúdia, takže sa môžete spoľahnúť, že vám Poradenské centrum pomôže pri  zápise, bude s vami stále v kontakte, upozornení vás na aktuálne dianie na univerzite a pod.

 

Čo sa dá robiť v Ružomberku?

Ružomberok svojou polohou v strede Slovenska, na križovatke ciest a v blízkosti hlavných dopravných ťahov je ako stvorený pre štúdium svojou dobrou dostupnosťou z ktoréhokoľvek kúta Slovenska. 

 

Študentom sa ponúka veľa príležitostí na relax a pokojné štúdium či rozvíjanie fyzických a duševných síl. Čerpať môžu v krásnej okolitej prírode a dopriať si môžu mnoho výletov na lyžiach, bežkách, športovať môžu na zimnom štadióne a ďalších iných ihriskách a športoviskách. Ako výbornú regeneráciu síl možno odporučiť využitie termálnych prameňov, ktorými je dolný Liptov bohato obdarovaný. Študenti často využívajú prechádzky do okolitých dolín, najmä Čutkovskej a Hrabovskej, kde si môžu príjemne oddýchnuť.

 

Priamo v meste je Liptovské múzeum, Galéria Ľudovíta Fullu alebo Skautské múzeum, ktoré ponúkajú hodnotné prehliadky dejín, umenia a pamätihodností. Blízko pri Ružomberku možno nájsť vzácne sakrálne pamiatky, napríklad v Ludrovej, Martinčeku alebo Liptovských Sliačoch.

 

Kultúrne aktivity v regióne zabezpečuje predovšetkým Kultúrny dom Andreja Hlinku a Kino Kultúra, ktoré organizujú filmové a divadelné predstavenia, prenosy opery, plesy, koncerty domácich a zahraničných umelcov, diskusie a súťaže. V meste pôsobia aj rozličné športové kluby, na celoslovenskej úrovni sa presadili futbalový a basketbalový.

 

 

máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU