Liečba kyslíkom - oxygenoterapia

Poradenské centrum zakúpilo pre študentov so špecifickými potrebami kyslíkový koncentrátor 8F-5AW.  Koncentrátor sa vo veľkej miere využíva na oxygenoterapiu - liečbu kyslíkom.

Oxygenoterapia je liečebná a regeneračná metóda založená na inhalovaní zvýšenej koncentrácie kyslíka. Priaznivo ovplyvňuje fyzickú aj psychickú kondíciu, posilňuje imunitný systém. Vďaka tejto procedúre môže náš organizmus dostať až 90 - 95% kyslíka. Oxygenoterapia pôsobí na celý organizmus, nielen na choré orgány.

Na dosiahnutie želaných efektov je oxygenoterapiu, čiže vdychovanie zvlhčeného kyslíka, odporúčané absolvovať viackrát. Minimálne účinná frekvencia je 5 až 10 sedení. Jedna terapia trvá 20-30 minút. Klient inhaluje koncentrovaný kyslík pomocou inhalačnej masky alebo nosovej kanyly.

 

Účinky oxygenoterapie:

 • Je určená na čiastočnú a celkovú regeneráciu organizmu na bunkovej úrovni.
 • Posilňuje imunitu a telo čistí od toxínov.
 • Zbavuje únavy, zlepší látkovú výmenu.
 • Je vhodná hlavne pre ľudí s dýchacími problémami, pri astme a bronchitíde.
 • Zlepšuje telesné funkcie, čo je dôležité hlavne pre starších ľudí, tehotné ženy, mladých ľudí vo vývoji.
 • Zlepšuje fyzickú a psychickú výkonnosť.
 • Zlepšuje stav po prekonaní choroby alebo počas jej akútneho štádia.
 • Zvyšuje výkonnosť svalov i mozgu.
 • Zlepšuje prekrvenie tkanív a orgánov.
 • Účinná je aj pri migrénach a bolestiach hlavy.
 • Spomaľuje proces starnutia.
 • Pôsobí aj na pleť, pekne ju vypne a vyhladí vrásky.
 • Zásadným spôsobom (vedecké štúdie) predlžuje život.

Pre študentov so špecifickými potrebami je táto služba poskytovaná bezplatne. Na oxygenoterapiu je potrebné sa vopred objednať v Poradenskom centre buď emailom, telefonicky alebo osobne.

 

poradenske2

Registruj sa na: leto.bisla.sk

Čo je Letná škola?


Letná škola BISLA pozostáva z šestnástich krátkych intenzívnych „pop-up“ kurzov na aktuálne, špecifické a praktické témy. Približne polovica kurzov bude prebiehať po slovensky a polovica v anglickom jazyku. Takúto letnú školu BISLU organizuje po prvýkrát ako reakciu na post-pandemickú situáciu.
„Pop-up“ kurzy sú zabehnutým formátom doplnenia výučby počas semestrov na mnohých školách v USA a v Európe, najmä v programoch štúdií liberálnych štúdií. Dávajú možnosť študentom obohatiť svoje poznatky, ktoré sa počas akademického roku do jednotlivých predmetov „nezmestia,“ no sú dôležitou aplikáciou teoretických poznatkov v tom-ktorom odbore. BISLA sa rozhodla tento formát ponúknuť počas celého leta.
Kurzy sa venujú témam zo sociológie, politológie, medzinárodných vzťahov, filozofie, psychológie, aj umení. Sú spravidla interdisciplinárne a založené na intenzívnych interakciách malej skupiny študentov (10-15)


Ako to funguje?


Každý kurz má max. 15 kontaktných hodín. Ešte pred začatím kurzu si študenti väčšinou prečítajú základný text, ktorý poslúži ako štartovacia dráha pre diskusie. Počas kurzu splnia niekoľko krátkych zadaní rôzneho formátu (reflexie, prezentácie, skupinové projekty a i.) a odovzdajú dlhšiu esej či projekt po skončení kurzu. Takýmto spôsobom kurz naplní penzum 2 ECTS kreditov a študent/-ka získa po úspešnom absolvovaní kurzu certifikát.
Trvanie kurzov je rôzne, niektoré kurzy budú prebiehať intenzívnou formou štyri dni, väčšinou však 7-10 dní. Na domovskej stránke a v kalendári nájdete rozpis kurzov aj dátumy, kedy budú prebiehať. Pre účastníkov, ktorí nie sú študentmi BISLA je cena jedného kurzu 59 EUR. (Možnosť získať štipendium v plnej výške ceny kurzu podaním žiadosti na bislaleto[zavinac]bisla.sk.)


Pre koho je Letná škola?


Letná škola je určená pre študentov všetkých vysokých škôl z celého Slovenska i zahraničia. Študenti nemusia mať zázemie v spoločenských a humanitných vedách, naopak, vítame účastníkov všetkých možných odborov. Zároveň je tento program otvorený aj pre maturantov, ktorí sa chystajú na vysokoškolské štúdium.
Tým, že jednotlivé kurzy trvajú len pár dní, je tento formát dostupný aj pre “cezpoľných” študentov. Na stránke nájdete aj prehľad ubytovania v okolí BISLA. Náš organizačný team vám rád pomôže a zodpovie akékoľvek otázky.
 

Letná škola nie je len o učení


Súčasťou letnej školy BISLA bude 10 verejných diskusií: “Premýšľame globálne a lokálne o súčasnosti – o vzdelaní, umení a etike“. Tieto diskusie, ktoré budú prebiehať počas leta v záhrade BISLA a zároveň budú streamované naživo cez internet. (moderátori budú Prof. F. Novosád, Doc. S. Abrahám a Terézia Lukáčová, študentka BISLA a spoluzakladateľka vzdelávacieho programu I AMbitious).
Študentská rada BISLA tiež chystá počas leta aj neformálne kultúrne a spoločenské podujatia do ktorých sa účastníci môžu zapojiť- filmové večery, barbecue, koncerty a i.

Začiatok akademického roka pre každého študenta znamená niečo iné. Študenti prvých ročníkov sa nedočkavo tešia na vysokoškolský život, starší študenti na svojich spolužiakov a priateľských vyučujúcich a končiaci študenti si možno s povzdychom uvedomia, že ich čaká náročný posledný rok.

 

Obdobie štúdia na vysokej škole môže pre niektorých študentov predstavovať pomerne náročné obdobie z hľadiska času, termínov či náročných a záťažových situácií. Najmä začiatky môžu byť pre viacerých naozaj veľmi ťažké, spojené s veľkým počtom nových informácií, novým prostredím, ľuďmi a s pomerne veľkým množstvom povinností.

 

Zároveň sa však štúdium na vysokej škole môže stať najkrajším obdobím života. Ponúka študentom neobmedzený priestor a čas venovať sa samým sebe, pracovať na svojom sebarozvoji. Tiež je to obdobie obrovského množstva príležitostí, napr. získať nové informácie, spoznať zaujímavých ľudí či vycestovať do zahraničia za skvelými zážitkami. Je to obdobie bezodných možností!

 

Rozhodnutie je len na študentovi. Je skutočne dôležité, aký postoj k štúdiu si zvolí. Nemusí sa však obávať, že na to bude sám. Snahou Katolíckej univerzity je sprevádzať svojich študentov počas celého štúdia a vytvoriť pre nich priateľské a bezpečné prostredie pre kvalitné vzdelanie a prispieť k ich osobnému i odbornému rastu. Predstavujeme preto niekoľko tipov a odporúčaní, ako si štúdium na vysokej škole uľahčiť a užiť. Pracovníčky Poradenského centra pripravili pre vysokoškolských študentov príručku s názvom "Zdolaj výšku".

 

zdolaj výšku obálka publikácie

 

 

Príručka obsahuje tipy, ktoré môžu študentovi pomôcť úspešne zvládnuť vysokoškolské štúdium. Venuje sa motivácii, získavaniu informácií, časovému manažmentu, koncentrácii pozornosti, technikám učenia sa a pamäťovým technikám. Autorky prezentujú aj poznatky ohľadom prokrastinácie, návrhy na zvládanie krízových situácií, prácu s trémou, so stresom. Priestor v publikácii je venovaný aj psychohygiene a sebarozvoju vysokoškolských študentov. Pre študentov je príručka Zdolaj výšku k dispozícii bezplatne v Poradenskom centre.

 

V zimnom aj v letnom semestri budú v Poradenskom centre realizované tréningy na uvedené témy. Začínajú prvý októbrový týždeň.

 

Všetkým študentom KU prajeme úspešný akademický rok!

 

Predstavenie metódy Biofeedback, ktorá bude slúžiť záujemcom pri rozvoji ich osobnosti a pri pomoci s rôznymi ťažkosťami:

Náš organizmus dokáže sám informovať o tom, čo sa v ňom deje. Vďaka Biofeedback-u je možné zaznamenať veličiny, ako sú tep, dýchanie, kožná vodivosť, teplota či frekvencia elektrickej aktivity mozgu, ktorých nežiaduce hodnoty sú často symptómami psychickej nepohody, napr. strachu, stresu. Vďaka modernej technológii vieme tieto javy nielen zaznamenať, ale i pozitívne ovplyvniť.

Študent vidí napr. frekvenciu svojho dychu na monitore v podobe meniacej sa krivky. Táto veličina sa potom premietne do jednoduchej počítačovej hry, ktorú študent sám ovláda práve frekvenciou svojho dychu. Ak sa upokojí (jeho frekvencia dychu sa zníži), je v hre oceňovaný pozitívnymi výsledkami, a naopak, ak je frekvencia dychu nežiaduca, v hre sa mu prestáva dariť. Takto si študent natrénuje spôsob, ako správne dýchať a vie ho použiť v záťažových situáciách. Tréning je nenásilný, bezbolestný a hravý, jeho efekt je dlhodobý.

O výhodách a efektivite Biofeedback-u hovoria mnohé odborné štúdie, ktoré potvrdzujú jeho spoľahlivosť pri poruchách učenia, pamäti či pozornosti, pri ťažkostiach so spánkom, pri bolestiach hlavy, pri strese, úzkosti, napätí a nervozite. Biofeedback je tiež metódou, ktorá slúži pri rozvoji osobnosti. Posilňuje vôľu, vytrvalosť či kreativitu.biofeedback obrázok

máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

 

banner 2 percenta

 

verbum obalka

 

banner1

banner2

banner utv2Absolventi

 

 

logo net fuceIFCU